Czechy znajdują się w strefie klimatu kontynentalnego umiarkowanego, czyli można tu wyróżnić cztery pory roku. Opady są wyższe na wyżynach, a nieco mniejsze niżej. Jeśli pragnie się zwiedzać ten kraj to najlepszą porą roku będzie wiosna, jednakże miłośnicy narciarstwa powinni wybrać się tutaj zimą, bowiem śnieg zachęca wtedy do uprawiania tego wspaniałego sportu i pozwala cieszyć się prawdziwie zimową atmosferą.

Jakiej pogody można spodziewać się na nartach w Czechach?

Różnica temperatur w Czechach, jeśli chodzi lato i zimę jest wysoka, a ma to związek z położeniem geograficznym. Lata są tu ciepłe, a zimy raczej chłodne, śnieżne i pochmurne. Średnia temperatura na najwyższym szczycie w tym kraju, czyli na Śnieżce wynosi – 0,4 stopnie Celsjusza. Latem oscyluje ona między 20 a 30 stopni Celsjusza, a dodatkowo zwłaszcza w rejonach górskich można spodziewać się burz i opadów deszczu. A jak to się plasuje w poszczególnych miesiącach w czeskich górach?

W styczniu temperatura może tu spaść nawet poniżej – 8 stopni Celsjusza, a średnia ilość opadów to około 30mm. Luty natomiast zaliczany jest do jednego z najchłodniejszych miesięcy w Czechach. Prawie połowa miesiąca jest deszczowa, a średnia temperatura to 2 stopnie Celsjusza. W marcu wzrasta ona dosyć szybko, od 0 do nawet 8 stopni. W kwietniu sięga już do 12 stopni Celsjusza, a w maju nawet do 18, jednakże raczej w stolicy aniżeli w górach. Na obszarach górskich jest nieco chłodniej nawet w czerwcu, bo do 15 stopni Celsjusza.

Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące. Dość często pada, jednakże temperatura sięga nawet 23 stopni. We wrześniu, podobnie jak w Polsce, rozpoczyna się jesień. Jest nadal raczej ciepło i też właściwie dość sucho, a temperatura wynosi od 9 do 19 stopni w Pradze, więc o parę stopni mniej w górach.

Październik to spadek temperatur poniżej 15 stopni, a listopad od 0 do 5 stopni. Grudzień ma najkrótsze dni i jest najmniej nasłoneczniony. Temperatury oscylują tu pomiędzy -2 stopnie a 2 stopnie Celsjusza.

W czeskie góry można wybrać się o każdej porze roku, choć niewątpliwie najlepszym czasem jest zima. To idealny moment na uprawianie sportów zimowych, zwłaszcza w okresie od stycznia do końca marca, bowiem wtedy śnieg jest tu niemal zagwarantowany, a trasy świetnie przygotowane.