Republika Czeska [www.visitczechrepublic.com] leży w Europie Środkowej, graniczy z Polską, Niemcami, Słowacją i Austrią. Jest to republika parlamentarna z prezydentem stojącym na czele państwa, władzę ustawodawczą sprawuje Izba Poselska i Senat, natomiast wykonawczą – rząd.

Od 2004 roku kraj należy do Unii Europejskiej, a od 2007 jest również członkiem strefy Schengen.

Językiem urzędowym jest czeski, a ponieważ pochodzi on z tej samej grupy językowej co polski nie będziemy mieli większych problemów w porozumiewaniu się. Waluta kraju to korona czeska, 10 Kc to około 1,60 zł. Pieniądze można wymienić w bankach lub kantorach, trzeba tylko pamiętać o prowizji, którą za taką wymianę zostanie pobrana. W wielu sklepach, hotelach czy restauracjach można też korzystać z kart debetowych i kredytowych, najpopularniejsze to American Express, MasterCard, VISA.

Jak dostać się do Czech?

Najszybciej, ale niestety najdrożej wyjdzie nam podróż samolotem, lot z Warszawy do Pragi trwa około 1,5 godziny, koszt biletu od 500 zł i w górę. Samochodem z Warszawy przez Łódź, Wrocław lub przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę droga zajmie nam około 7-8 godzin, koszt paliwa to średnio 400 zł.

Trzeba pamiętać również o zakupie winiety na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu, za dziesięciodniową zapłacimy 310 koron, za miesięczną 440 koron, a jeśli planujemy częstsze podróże do Czech warto zakupić winietę roczną, która kosztuje 1500 koron. Winietę należy przykleić w prawym dolnym rogu przedniej szyby samochodu, na szybie może znajdować się tylko aktualna winieta, za posiadanie naklejek z wcześniejszych lat można dostać wysoki mandat.

Można też podróżować pociągiem, podróż trwa około 10 godzin, bilet kosztuje około 110 zł, natomiast na podróż autobusem musimy przeznaczyć około 12 godzin, koszt to około 100 zł.

Czechy – co warto wiedzieć?

Czechy należą do Unii Europejskiej w związku z tym do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty, pobyt do 90 dni nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów.

Bezpłatna opieka zdrowotna jest dostępna dla turystów w podstawowym zakresie, dlatego warto przed wyjazdem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków.