Jesioniki [http://www.navstivtejeseniky.cz/pl] to kolejny czeski region, który słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych. To pasmo górskie Sudetów cieszy się trochę mniejszą popularnością, ale warunkami tras narciarskich, biegowych, bazą hotelową nie ustępuje Karkonoszom czy Górom Izerskim.

Jeden z popularniejszych ośrodków mieści się w Zlatych Horach, leży on na wysokości 480-654 m n.p.m. Trasy zjazdowe mają 1,4 km, trasy biegowe 15 km. Na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy. Niedaleko leży centrum narciarskie Miroslav, gdzie można jeździć na czterech trasach o umiarkowanym stopniu trudności, jedna jest czerwona, trzy są niebieskie, są tu cztery wyciągi. Snowboardziści mają do dyspozycji snowpark.

Kolejny ośrodek to Ostrużna leżąca na wysokości 700-835 m n.p.m. Trasy zjazdowe mają 2,1 km, prowadzą na nie 4 wyciągi, jednak największą popularnością cieszy się trasa biegowa, jest dokonale przygotowana i liczy aż 71 km.

Cervenohorske sedlo

W odległości około 10 km od Jesionik znajduje się kurort narciarski Ramzowa, położony jest na wysokości 782-1351 m n.p.m. Narciarze mają tu do dyspozycji trzy trasy czerwone, dwie niebieskie i dwie czarne a obsługuje je pięć wyciągów – dwa krzesełkowe, trzy orczykowe. Trasy są bardzo dobrze przygotowane i spełniają wymogi zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych turystów. Zaplecze hotelowo – gastronomiczne jest dobrze rozbudowane, nie brakuje też szkółek narciarskich, serwisów czy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Jeden z nowocześniejszych i największych ośrodków to Kouty nad Desnou. Są tutaj cztery trasy narciarskie – dwie czerwone i dwie niebieskie w sumie liczą 11,5 km, są oświetlane i dośnieżane, z dwoma wyciągami orczykowymi i jednym krzesełkowym. Kompleks ten zapewnia też bardzo dobre warunki dla dzieci, które mogą spędzać czas w specjalnie dla nich przeznaczonym parku, jest tez przedszkole narciarskie dla dzieci. Również snowboardziści mają tu do dyspozycji snowpark, a zwolennicy biegówek mogą cieszyć się 27 km tras. Jak w każdym ośrodku narciarskim tak i tutaj nie brakuje szkółek, wypożyczalni sprzętu czy serwisów narciarskich. A wieczorami można zrelaksować się w jednym z wielu tutejszych barów czy restauracji.