Na granicy Czech i Polski leżą Góry Izerskie [www.visitczechrepublic.com/pl-PL/s-jizerske-hory-walk], które również są idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych, ale również wspinaczki czy turystyki pieszej – stąd ich spora popularność wśród miłośników zimowych szaleństw.

Góry Izerskie znane są głównie z doskonale przygotowanych tras narciarskich i biegowych. Zaplecze hotelowo – gastronomiczne jest znakomicie przygotowane, w każdym kompleksie nie brakuje szkółek narciarskich, wypożyczalni sprzętu czy serwisu narciarskiego. Po szaleństwach na śniegu można odpocząć w licznych barach czy restauracjach. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie to Liberec, Bedrzichow, Tanwaldzki Szpiczak, Czarna Rzeczka.

 

Narty w Libercu

Liberec to centrum sportu, kultury i przemysłu w regionie. Historia tego miasta sięga XIV wieku, a rozkwit przypada na XVI wiek. W XIX wieku rozpoczął się rozwój przemysłowy regionu. Do dziś można tu podziwiać wiele zabytków, między innymi renesansowy zamek, czy pseudorenesansowy ratusz, tutaj też mieści się Uniwersytet Techniczny. Jednak rejone ten jest znany przede wszystkim z doskonałych ośrodków narciarskich, skoczni, tras biegowych.

Liberec na narty w Czechach

Na stokach gór Ještěd i Černého Vrchu mieszczą się popularne ośrodki sportów zimowych. Mamy tu do dyspozycji dwanaście tras zjazdowych, snowpark, trasy biegowe. Ośrodek ma do dyspozycji 5 wyciągów i 2 kolejki linowe, trasy w razi potrzeb są sztucznie naśnieżane, dwie trasy są oświetlone więc możliwe jest szusowanie po zmroku. W zależności od stopnia zaawansowania turyści mogą korzystać z tras niebieskich, czerwonych oraz czarnych.

Snowboardziści mają dla siebie znakomicie przygotowany park, w którym można zaszaleć na jedenastu przeszkodach, warunki są tu zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Nie brakuje tu też szkółek narciarskich, wypożyczalni sprzętu czy skiserwisów.

Gdzie na narty w pobliżu Liberca?

W pobliżu Liberca leży Bedrzichow, kolejny popularny ośrodek sportów zimowych w Górach Izerskich. Dominują tutaj trasy narciarskie o mniejszym stopniu trudności a na trasie Malinówka można jeździć również po zmroku, ponieważ jest ona oświetlona. Turyści mają do dyspozycji 8 wyciągów, 7 tras niebieskich i 2 czerwone oraz trasy biegowe.

Tanwaldzki Szpiczak to ośrodek położony na wysokości 540-800 m n.p.m., około 25 km od Liberca. Kompleks ten znany jest z najdłuższych tras narciarskich, na które prowadzi 7 wyciągów i kolejka linowa. Trasy są bardzo dobrze przygotowane, dośnieżane. Stopnie trudności niewielki, bo dominują trasy niebieskie, jest ich sześć i dwie czerwone. Na trasie Szpiczak II jest oświetlenie więc można tu uprawiać narciarstwo wieczorem. Dla miłośników snowboardu jest tutaj U-rampa. Nie brakuje tez szkółek narciarskich, wypożyczalni sprzętu.

Bedrzichov na nartyCzarna Rzeczka leży na wysokości 685-788 m n.p.m. w gminie Desna. Znajdują się tutaj cztery trasy narciarskie o umiarkowanym stopniu trudności, dwie czerwone i dwie niebieskie, prowadzą na nie dwa wyciągi. Warunki naturalne zapewniają tutaj dostateczną ilość śniegu w czasie całego sezonu, który trwa tutaj do kwietnia. Trasy są również oświetlone więc możliwe jest też narciarstwo nocne. Czarna Rzeczka to doskonałe miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, które mogą tu doskonalić swoje umiejętności, dla dzieci jest też specjalny wyciąg. Nie brakuje też szkółek narciarskich, wypożyczalni sprzętu. Baza hotelowa jest dobrze rozbudowana, turyści mają też do dyspozycji wiele barów i restauracji, w których można przyjemnie spędzać wieczory.