Białe Karpaty są pasmem górskim ciągnącym się przez granice Czech i Słowacji. Mają w sumie ponad 100 km długości, a poszczególne pasma łagodnych wzniesień obficie przecinają szerokie i głębokie doliny rzek i potoków, które prowadzą aż na Morawy.

Do Białych Karpat najlepiej jest zabrać się oczywiście własnym autem. Wyposażeni w cztery koła będziemy mogli wziąć ze sobą tyle sprzętu, ile tylko będziemy potrzebować. Co więcej, w razie problemów ze znalezieniem noclegu auto zawsze może nam posłużyć jako opcja awaryjna. Jednak kłopotów z zakwaterowaniem być nie powinno, gdyż po czeskiej stronie Białych Karpat przyjezdni mają do swojej dyspozycji rozbudowaną bazę turystyczną.

Klimat i warunki narciarskie w Białych Karpatach

Wybierając się do Białych Karpat możemy spodziewać się umiarkowanego klimatu. Góry po czeskiej stronie Karpat zaskoczą nas niezwykle bujnie rosnącą tu roślinnością i bogatym życiem zwierząt. W okolicy znajdziemy wiele drzew liściastych – dębowo-grabowych i bukowych. Charakterystyczną cechą Białych Karpat są także rozległe łąki z samotnie stojącymi na nich drzewami, które pokrywają liczne gatunki roślinności typowo górskiej i storczykowatej.

Narty w Białych Karpatach

Białe Karpaty słyną z obfitych opadów śniegu, dlatego – zwłaszcza w sezonie zimowym – możemy spodziewać się tutaj świetnych warunków narciarskich. Jeśli dołożymy do tego bardzo przystępne ceny wyjazdu na narty w Czechach, otrzymujemy idealne miejsce do szusowania.

Infrastruktura turystyczna w Białych Karpatach

Białe Karpaty to idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych – jak np. narty, czy snowboard – ale również pieszych wędrówek i jazdy na rowerze. Ci, którzy są entuzjastami aktywnego wypoczynku z pewnością nie będą mogli narzekać na nudę. Znajdują się tu liczne ścieżki turystyczne dla piechurów i rowerzystów, podczas których eksploracji możemy podziwiać zabytki i pomniki przyrody. Prawdziwą atrakcją Białych Karpat są przepiękne, kwieciste łąki orchidei, których widok towarzyszy turystom aż po same szczyty. Podczas wędrówek możemy nasycić swoje oczy malowniczością rozległych sadów i łąk, które charakteryzują się niezwykle bogatym przekrojem fauny.

Kierunkami, które powinni obrać początkujący w tym miejscu turyści są oczywiście te najbardziej popularne lokalizacje takie, jak: Narodowe Rezerwaty Przyrody Czertoryje i Jazevčí, najwyższy szczyt Białych Karpat, Wielka Jaworzyna, czy tutejsze pralasy.

Białe Karpaty oprócz przepięknej przyrody mają odwiedzającym do zaoferowania znacznie więcej. To zagłębie folkloru, w którym pielęgnuje się dawne tradycje. Będąc w okolicy koniecznie zajrzyjcie do miasteczka Starý Hrozenkov, w którym to dane jest nam zobaczyć występy zespołów ludowych w tradycyjnych strojach.